English

חוק חוקה ומשפט

הסקירות לעיל הינן בבחינת תמצית. המידע הכלול בהן נמסר למטרות אינפורמטיביות בלבד ואין במידע כדי להוות ייעוץ משפטי. לקבלת פרטים נוספים, אנא פנו לעו"ד גיל נדל - ראש תחום יבוא, יצוא וסחר בינלאומי במחלקת מיסים ותגמול בכירים. בדוא"ל Gill.Nadel@goldfarb.com ו/או בטלפון 03-6089979.

פרישת ארה"ב מן ההסכם הטראנס-פסיפי: עידוד ליצוא הישראלי

בסוף חודש ינואר 2017 התבשרנו כי נשיא ארה"ב הנכנס, דונלד טראמפ, "זעזע את העולם" בכך שביטל את חברותה של ארה"ב בהסכם הסחר הטראנס-פסיפי ( TPP ).

לדעתנו, פרישתה של ארה"ב מהסכם ה- TPP מהווה בשורה טובה ליצוא הישראלי ועשויה להעניק לו יתרון בסחר עם ארה"ב, ועל כך נפרט בסקירה המצורפת.

בית המשפט דחה תביעת יבואן כנגד החלטת המכס לפסול את ערך העסקה

לאחרונה, נדחתה תביעה של חברה ליבוא ושיווק משקאות חריפים כנגד החלטת רשות המכס על הוצאת הודעת חיוב בגרעון בסך של כשני מיליון ש"ח, בטענה כי היבואן הונה את רשות המכס והצהיר על מחירים נמוכים יותר מכפי ששילם עבור הטובין המיובאים.
בסקירה זו נתאר את החלטת בית המשפט אשר גיבה את רשות המכס ודחה את תביעת היבואן.

המדינה רשאית להמשיך ולהחזיק בתפוס, גם בניגוד להסכמות אליהן הגיעה

כנגד יבואנים מתנהלת מזה מספר שנים חקירה חובקת עולם. על פי החשד, היבואנים הפעילו מערך בינלאומי של מכירה והפצה של תרופות המחייבות מרשם רופא, אשר מקורם במזרח הרחוק, הוברחו לארה"ב מבלי שנתקבלו אישורים מתאימים להפצתם.

סקירה זו עוסקת בהחלטה אשר עניינה הפרת הסכם להשיב טובין אשר נתפסו על ידי המדינה במהלך חקירה, והדרישה להשית על המדינה הוצאות בגין הפרה זו.

המכס יפצה יצואן בגין תפיסת משלוח יצוא

בסקירה זו נתאר מקרה בו הוחזק זהב לייצוא מישראל בידי רשויות המכס וזאת עקב חשש לטעות ברשימון.
ההחזקה ועיכוב הזהב גרמו לירידת ערכו לרבות עלויות אחסנה בתקופה זו, ובית המשפט הכיר בזכאותו של התובע לקבל פיצוי בגין נזקיו ועלויותיו.

לא יושבו מסי יבוא בגין סחורה ששוחררה מפיקוח המכס אך נותרה במחסניו

לאחרונה קבע בית המשפט המחוזי בחיפה כי כאשר בוצע יבוא של סחורה, הוצא לסחורה רשומון יבוא, נקבע תשלום מס, המס שולם והסחורה שוחררה מפיקוח המכס - הרי שהתקיים אירוע מס, ואין בבחירת משחרר הסחורה להותיר את הסחורה פיזית במקומה כדי לשנות את מצבה המשפטי.

עוד בית המשפט קבע כי סוכן מכס המשלם את מיסי היבואן במקום היבואן נכנס בנעלי היבואן, ולכן כל טענה אשר ניתן לטעון כנגד היבואן בהקשר להישבון ניתן להעלות נגד סוכן המכס.

עדכון משפטי: רק בעל הטובין רשאי להגיש תביעה להשבת התפוס

בסקירה זו נתאר את החלטת בית המשפט השלום, אשר דחה תביעה אשר הוגשה על ידי יבואן לקבלת פיצוי בשווי משלוח אשר נתפס ונמכר.
בית משפט השלום בירושלים דחה את תביעת היבואן, תוך שהוא קובע כי היבואן לא היה בעל הטובין, אלא שימש כמעין "איש קש" עבור אחר ולכן אינו יכול לעתור להחזר התפוס (או לקבלת שוויו).

בית המשפט: אין מניעה לזמן לעדות עובד מכס אשר פרש מתפקידו, ואין להעלות בתצהירים טענות סיווג שלא נטענו קודם

בסקירה זו נתאר את החלטת בית משפט השלום בפתח תקווה, שנענה לבקשת יבואן שתבע את המכס, והורה לזמן לעדות עובד מכס לשעבר.

כמו כן, נענה בית המשפט לבקשת היבואן והורה על מחיקת סעיפים ומסמכים מעדויות רשות המכס, היות והיה מדובר בהרחבת חזית אסורה ובמסמכים שלא גולו.

העליון מאשר: יבואן יקבל מרשות המכס מסמכים שנטענו כחסויים

פעמים רבות מתעוררת מחלוקת בין יבואנים למכס בנושא חשיפת מסמכים שמצויים בידי המכס ולא מועברים ליבואן.

מסמכים מסוגים אלו יכולים להיות רבים, כגון פרוטוקולים של וועדות המכס, פלטים של ממחשבי המכס וכו'. בהחלטה תקדימית שניתנה בימים אלה, דחה בית המשפט העליון טענת חיסיון שהעלתה רשות המכס, והורה למסור פרוטוקולים של וועדת חוק מיסים עקיפים. על כך במאמר שלהלן.

גם לסוכן מכס מותר לפעמים לטעות

יבואנים ויצואנים נוטים כדרך קבע לעשות שימוש בשירותים של סוכני מכס לצורך טיפול בפרוצדורה הכרוכה ביבוא או ביצוא.

כאשר מתעוררת תקלה כזו או אחרת, לעיתים בוחרים היבואנים או היצואנים לתבוע בבית המשפט את סוכני המכס וטוענים לרשלנות שלהם בטיפול במשלוחים.

בדרך כלל, היבואנים/יצואנים נוטים לטעון במצב כזה כי הם אינם מבינים בתחום הזה וכי פנו לסוכני

המכס בשל מומחיותם בתחום, וכי מעבר לתפקיד הלוגיסטי של טיפול בשחרור המשלוח מרשות המכס, אותם סוכני מכס הדריכו אותם צעד אחרי צעד בנוגע לטיפול במשלוח, ונתנו להם עצות שבדיעבד התבררו כשגויות.

האם במצב כזה, יטיל בית המשפט אחריות על סוכן המכס או יפטור אותו מאחריות?

בית המשפט מגבה את סוכן המכס עלויות נוספות בשחרור סחורה נדרשו כדין

בסקירה זו נתאר את פסק דינו של בית המשפט לתביעות קטנות בבאר-שבע שדן בתביעה שהוגשה על ידי יבואן נגד סוכן מכס, בעקבות עלויות נוספות שהוטלו עליו בתהליך היבוא. עלויות אלו, לטענת היבואן, לא עלו בקנה אחד עם הסיכום מול סוכן המכס.

בית המשפט דחה את תביעת היבואן וקבע כי היה עליו להציג ראיות תומכות בטענתו.

בית המשפט המחוזי: החמרה בהיקפי המכס והמע"מ המשולמים בייבוא

לפני ימים ספורים, פרסם בית המשפט המחוזי מרכז פסק-דין תקדימי, שקבע כי תשלומים שמשלמים יבואני
הלבשה לבעלי המותגים בחו"ל, בעד שירותים שונים, כגון עיצוב חנויות או ייעוץ בקשר לפרסום או שיטות מכירה,
חייבים במכס

מכס על תמלוגים: התנהגות הצדדים גוברת על לשון החוזה

בסקירה זו נתאר את פסק-דינו של בית משפט השלום בתל-אביב מן הימים האחרונים, שקבע כי תמלוגים ששילם יבואן לבעל סימן מסחר בתחום החשמל והאלקטרוניקה, פטורים ממכס.

בית המשפט קבע כי על אף שבהסכם בין היבואן ובעל המותג, ניתנה לבעל המותג הזכות לפקח על תהליך הייצור של המוצרים, בפועל, הוכח על פי העדויות שהובאו כי בעל המותג לא פיקח ולא שלט על תהליך הייצור.

לאור זאת, אימץ בית משפט השלום את פסק-הדין שניתן בבית המשפט המחוזי מרכז בשנת 2013 בנושא דומה – תמלוגים על מוצרי הלבשה, וקבע כי התמלוגים במקרה זה פטורים ממכס.

בית המשפט העליון: אין לפתוח מחדש תביעת יבואן רשמי כנגד יבואן מקביל

בית המשפט מתגבר על סעיף ההתיישנות בפקודת המכס

בית המשפט: לא הגיוני ששירותי עמילות מכס יינתנו בהתנדבות

הסחורה הושמדה - חברת השילוח תקבל תשלום עבור שירותיה

בסקירה זו נתאר את פסק דינו של בית משפט השלום בחיפה אשר דן בתביעה שהוגשה על ידי חברת שילוח נגד יבואנית. היבואנית סירבה לשלם את הוצאות שחרור הסחורה בטענה כי בפועל היא לא שוחררה אלא הושמדה על ידי המכס בשל היעדר אישורים.

בית המשפט קיבל את תביעת חברת השילוח, וקבע כי מקום בו שילמה חברת השילוח את המיסים והאגרות הרלוונטיות בשם הנתבעת, היא זכאית להשבת הסכומים, ללא קשר לשאלה אם הסחורה שוחררה מפיקוח המכס

אין לבטל המחאה עבור שירותי עמילות מכס בטענה לגביית סכומים מופרזים

בסקירה זו נתאר את פסק דינו של בית המשפט השלום בחיפה, אשר דן בתביעה שהוגשה על ידי סוכן מכס נגד יבואן, וזאת בעקבות ביטול המחאה עבור שירותי עמילות מכס אשר ניתנו לו על ידי סוכן המכס.

בית המשפט קיבל את תביעת סוכן המכס, ודחה את טענות היבואן לפיהן סוכן המכס גבה ממנו סכומים מופרזים מעבר למוסכם בין הצדדים, תוך ניצול חוסר ניסיונו של היבואן.

נדחתה בקשת רשות ערעור לבית המשפט העליון בעניין פסילת תעודת מקור

בסקירה זו נתאר מקרה בו יבואן הגיש תביעה נגד רשות המיסים להשבת מיסי יבוא ששולמו על ידו ביתר. הפרשי המיסים נוצרו בעקבות פסילת תעודת המקור על ידי רשות המכס בשל הגשתה באיחור.
תביעת היבואן נדחתה על ידי בתי המשפט השלום והמחוזי בירושלים.

היבואן הגיש בקשת רשות ערעור על פסקי דין אלו לבית המשפט העליון, אך בקשתו נדחתה

על גבולות האסור והמותר ביבוא מקביל

התופעה של יבוא מקביל הולכת ומתפשטת בארצנו. מותגים רבים מיובאים לא רק דרך היבואן הבלעדי/הרשמי, אלא גם באמצעות יבואנים אחרים.

מבחינת הצרכן, כל עוד מדובר במוצרים מקוריים ולא מזויפים, התופעה של יבוא מקביל היא מבורכת, שכן היא מעודדת את התחרות ומביאה להורדת מחירים.

כאשר מדובר ביבוא מקביל של מוצר מקורי, ברור שמותר ליבואן המקביל לעשות שימוש בסימן המסחר של המוצר (אם קיים כזה) לצורך מכירת המוצר.

מצבים כאלה עשויים לעורר תגובת נגד מצד היבואנים הרשמיים (הבלעדיים), שכן דבר זה מביא ל"שבירת" הבלעדיות שלהם ולתחרות בתחום, שמבחינתם אינה רצויה.

בהתאם לכך, וכחלק מנסיונם של היבואנים הבלעדיים לחסום את היבוא המקביל, פעמים רבות מתגלגל לפתחו של בית המשפט סכסוך בין יבואן רשמי או בעל הזכות לבין יבואן מקביל.

בדרך כלל, כאשר מדובר בטובין מקוריים ולא מזויפים, תהיה ידו של היבואן המקביל על העליונה בבית המשפט. בהכרעות בסכסוכים מעין אלה חזרו בתי המשפט פעמים רבות על כך שתופעת היבוא המקביל היא מבורכת, מעודדת את התחרות החופשית, מיטיבה עם הצרכנים, ואין בסיס חוקי למנוע אותה כל עוד אין ספק שמדובר במוצרים מקוריים, ולא במוצרים מזויפים אשר עשויים להטעות את הציבור.

מסוף המטענים סוויספורט לא יהנה מהגבלת אחריות של מוביל אווירי

בסקירה זו נתאר מקרה בו התרחש נזק למטען בעת ששהה במסוף המטענים סוויספורט לפני יצוא מישראל.
תביעת חברת הביטוח של היצואן נגד מסוף המטענים התקבלה במלואה, תוך שבית המשפט דחה את טענת מסוף המטענים כי דינו כדין מוביל אווירי (חברת תעופה) לצורך הגבלת האחריות שבאמנות הבינלאומיות.
  1. לעמוד הבא
עבור לתוכן העמוד